Tasuta pakiautomaati alates 30 € ostust.            Lisa ostukorvi tooteid 60 € eest ja saad 20% soodustust!           Tasuta pakiautomaati alates 30 € ostust.            Lisa ostukorvi tooteid 60 € eest ja saad 20% soodustust!          

TŠILLI jahvatatud (100g)

2,60 

Aasia, Lanina-Ameerika, Mehhiko, Kariibimere toitudel asendamatu. Kala ja marmelaadi tegemiseks, liharoogade maitsestamiseks, magustoitude sisse, kookidele. Ei kuum, külm ega vesi suuda kustutada seda tuld — tuli on niivõrd äge, et võib hävitada igasugusi hai­gusid. Ja mida tulisem on tšilli, seda paremini mõjub tervisele. Aga ärge tundke hirmu – te ei vaja kõrget valuläve, selleks et tšillist kasu saada. Sest kõikidel tšillidel on tervistavad omadused. Mugav ja käepärane pakend.

Tšilli  ( Capsium )

Tšilli jahvatatud on marmelaadi, liharoogade maitsestamiseks, magustoitude, kana, aedvilja, hautis tegemiseks. Tšilli jahvatatud on marmelaadi, liharoogade maitsestamiseks, magustoitude, kana, aedvilja, hautis tegemiseks. Tšillipipra firmamärk on kapsaitsiin, alkaloid, mis on kogunenud seemnete sisse ja memb­raanidele. Mida rohkem on kapsaitsiini, seda tulisem on pipar. Kui ei ole kapsaitsiini, pole see tšillipipar. Kapsaitsiin on hävimatu. Ei kuum, külm ega vesi suuda kustutada seda tuld — tuli on niivõrd äge, et võib hävitada igasugusi hai­gusid. Ja mida tulisem on tšilli, seda paremini mõjub tervisele. Aga ärge tundke hirmu – te ei vaja kõrget valuläve, selleks et tšillist kasu saada. Sest kõikidel tšillidel on tervistavad omadused. Terav Eestlane Tšilli leiad maitsesegudes.

Peale kapsaitsiini on tšillis veel rikkalikult antioksüdatiivseid vitamiine. Tšilli sisaldab üheksa korda rohkem vitamiini A kui rohe­line pipar ja kaks korda rohkem vitamiini C kui apelsin. Samuti on rikas mineraalainete poolest, kaasa arvatud kaalium ja mag­neesium.

Viimase 20 aasta jooksul tehtud tuhanded teaduslikud uurimused on kõik ilmunud ajakirjades ja need kiidavad tšilli meditsiini­lisi kasulikke omadusi. Järgnevalt „kõige kuumemad” avastused.

Järeleproovitud valuvaigisti. Kui hammustate tšillit, vallandab kapsaitsiin neurotransmitteri, mida nimetatakse subs­tants P-ks, see annab ajule käsu edastada valuaistingut närvikiududes. Kapsaitsiin tekitab ka substants P taluvust. Kui sööte üha enam tšillit, vallandab kapsaitsiin jäljest vähem substantsi P (samal ajal vallandub ka hormoon somatostatiin, mis vähendab põletikke). Seetõttu suuda­vad vanad tšillifännid süüa tulisemast tulisemat habanero kastet, mis paneb algajad valust vään­lema. Põhjuseks on see, et maitsenäsad muu­tuvad põletuse suhtes tundetuks. Tugevate valude käes kannatava inimese organismis on palju substants P-d ja kapsait­siin mõjub sellele samal moel. Kui hõõrute kapsaitsiinikreemi valutavale kohale, tunnete, kuidas see koht läheb kuumaks ja tekib põletustunne, seda põhjustab substants P. Korra­tes seda protseduuri ikka ja jälle kolme päeva jooksul, tunne väheneb ja kreem blokeerib substants P, valu vaibub tasapisi, vabastatakse somatostatiin, mis soodustab tervenemist.

Uuringud on näidanud, et kapsaitsiini salvidel on tugev anesteetiline mõju väga paljudele valulistele prot­sessidele. Enamik uurimusi on näidanud, et kapsaitsiini salv toob kergendust 75% inimes­tele, kes on seda kasutanud. See mõjub isegi ekstreemse valu korral. Eelnimetatud salvi üks ebameeldiv omadus on esialgne kuumusetunne, mis võib esile kut­suda ka nahaärrituse. Siiski on uuringutes lei­tud (ajakirjas Archives of Internal Medicine), et kapsaitsiini salvi kasutamine oli eelistatud ravivõimalus 100 vanema inimese puhul, kes kannatasid osteoartriidi valu põlvedes.

Järgnevalt kapsaitsiini salvi levinumad kasutusvaldkonnad.

 • Kapsaitsiin ei paku mitte üksnes valu vaigistust osteoartriidi korral. Uuringud on näidanud, et see suurendab ka sünoviaal- ehk liigesevedeliku hulka, mis n-ö õlitab liigeseid ja aitab vältida kõhrede hävimist. Salv vähen­dab valu ja suurendab paindlikkust.

Miami ülikooli meditsiinikooli teadlaste uuringus määrisid osteoartriiti põdevad ini­mesed neli korda päevas põlvedele kas 0,25%- list kapsaitsiini lahust või salvi. Kahe kuu pä­rast vähenes valu salvi kasutajatel tunduvalt. Kolme kuu pärast teatas 81% patsientidest, et artriitilised sümptomid on vähenenud, kaasa arvatud hommikune liigeste jäikus. Platseebot tarvitanute rühmas tundis vaid 54% end paremini. Uurimus ilmus ajakirjas „Seminars in Arthritis and Rheumatism“.

 • Närvivalud. California ülikooli teadlased te­gid kindlaks, et kapsaitsiini salvi suured kogused vähendasid märkimisväärselt kurnavaid kroo­nilisi närvivalusid (neuropaatiat), mis seostuvad suure hulga haigustega. Kümnest patsiendist seitsme seisund paranes ligikaudu 50%.

Artikkel uuringust, mis hõlmas 200 närvi- kahjustustega patsienti, ilmus „British Journal of Clinical Pharmacologys“ ja selles leiti, et kapsaitsiini salv vähendas tunduvalt valuhooge ja tuima jäseme  ehk „suremise tunnet”.

 • Vöötohatisejärgne neuralgia (PHN). Vöötohatis (Herpes zoster) on villiline lööve — tüü­piliselt tekib kesk- või vanemas eas, mida põhjustab sama viirus, mis lastel tuulerõugeid. Vöötohatisega inimesel tekitab taaskäivitunud viirus närvikahjustusi, tekitades erakord­selt piinava valuseisundi — vöötohatisejärgse neuralgia, mis võib kesta kuid (vahel ka aas­taid).
 • Diabeetiline neuropaatia. Ühes uuringus määrasid teadlased nii kapsaitsiini salvi kui ka platseebot juhusliku valiku alusel 250 ini­mesele, kas kannatasid valulise diabeetilise neuralgia all, mis on suhkurtõve üks tavalisi komplikatsioone, kus on kahjustatudjalgade närvid. 70% patsientidel oli pärast kapsait­siini salvi kasutamist täheldatav sümptomite taandumine.

„Kui välja arvata esialgu tekkiv lühiajaline põletustunne, on kapsaitsiinil tõsiseid eeliseid tavaliste suu kaudu manustatavate valuvaigis­tite ees,” kirjutasid teadlased ajakirjas „Archives of Internal Medicine“. Eelisteks tuleb lugeda ohutus, kõrvalmõjude vähesus ja vähene teiste ravimite toime mõjutamine.

Walter Reedi sõjaväemeditsiinikeskuse arstid (Washington D. C.) ravisid 23 krooniliste kaelavalude käes kannatavat inimest 0,25%-Hse kapsaitsiini salviga neli korda päevas. Pärast kuu aega kestnud ravi­kuuri esitasid arstid patsientidele hulga kü­simusi, muuhulgas ka: „Kui valu tuleks tagasi ja teile antaks võimalus valida, kas te valiksite raviks salvi?” 75% patsientidest vastas jaatavalt. Uurimus ilmus „American Journal of Physical Medicine and Rehabilitationis“. Ninasõõrmeisse manustatav kap­saitsiin vähendas peavalu 52 inimesel, kes kannatasid ühepoolsete peavalude all. Teadla­sed, kelle töö ilmus ajakirjas „Pain“, teatasid, et on leidnud, et 70% patsientidest sai abi kapsaitsiinist, mida pandi ninasõõrmesse peavalupoolsel küljel.

 • Rasvapõletamine. Tuline kapsaitsiin tõstab keha temperatuuri, suurendab higistamist ja kiirendab aineva­hetust — see on toime, mis aitab kaalust alla võtta ja vältida teistel kaalus juurde võtta. Tšillipipra söömine aitab kaalulangetamisele kaasa mitmel moel
 • Ainevahetuse tõhustamine. Paljud uuri­mused on näidanud, et tšilli söömine tõstab kaloreid põletava ainevahetuse kiirust. Mõju kestab 20 minutist kuni 6 tunnini.
 • Vähendab söögiisu. Hollandi teadlaste uuri­muse käigus sõid inimesed, kes võtsid enne sööki kapsaitsiini, vähem rasva ja said seega vähem kaloreid. Info pärineb „International Journal of Obesitys“. Teise uurimuse kohta ilmus artikkel „British Journal of Nutritionis“, kus väidetakse, et inimesed, kes sõid tšillit hommikusöögi ajal, olid vähem näljased ja sõid lõuna ajal vähem, ja need, kelle lõunasöögi eelroas oli tšillit, sõid vähem kaloreid ja rasva ülejäänud einestamise ajal.
 • Lahustab rasvarakke. Loomkatses vähendas rottidele söödetud tšilli rasvarakkude arvu ja aitas vältida uute rasvarakkude moodustumist isegi loomadel, keda toideti väga rasvase toi­duga.
 • Aitab vältida rasvumise tüsistusi. Teadlased on kindlaks teinud, et kapsaitsiin võib loo­madel vähendada insuliinresistentsust ja väl­tida rasvmaksa — need on kaks tavalist diabeedieelset seisundit ameeriklaste seas, kes söövad rasvast ja magusat toitu.

Südant soojendav vürts. Elanikkonna uuringud maailmas on näi­danud, et tšillit söövad rahvad kannatavad vähem kardiovaskulaarsete haiguste all, kui nende maade elanikud, kus seda eriti ei kasu­tata. Rohke tšilli söömine aitab ka alljärgnevatel juhtudel.

 • Väldib trombide teket. Kui teadlased vaatlesid tšillimaade elanike haiguslugusid, leidsid nad, et seal esineb vähem embooliat või siis potentsiaalselt ohtlikke trombe veres, mis viivad insultide ja infarktideni. Ilmnes, et kapsaitsiin toimib antikoagulandina, aidates organismil lahustada fibriini – ainet, mis põhjustab vere- klompide (trombide) teket.
 • Parandab kolesterooli omadusi. Austraalia teadlased leidsid, et terved täiskasvanud, kes lisasid oma igapäeva toiduratsiooni 28 g tšil­lit, suurendasid resistentsust oksüdeerunud vererasvadele, need vere rasvaliistakud klee­puvad veresoonte seintele ja ummistavad neid (British Journal of Nutrition). Ajakirjas „Phytotherapy Research“ avaldatud kirjutisest selgub, et kapsaitsiin toidulisandina vähendas katseloomadel halva kolesterooli LDL hulka ja suurendas hea kolesterooli HDL hulka.
 • Aeglustab pulssi. Tervel mehel, kes sööb kuu aja jooksul päevas ära 28 g tšillit, on puhkeolekus aeglasem pulss (mis on tugevama ja tervema südame tunnus) kui mehel, kelle toit on maitsestamata, kirjutati „European Journal of Clinical Nutritionis“.

Tšilli tarvitajatel on mõõdetud ka paremat südamelihase tööd. Väldib arütmiat. Loomkatsed on näidanud, et kapsaitsiin vähendab ventrikulaarset tahhükardiat (südamepekslemist) ja ventrikulaarset fibrillatsiooni, mis on kaks tõsist ja eluohtlikku rütmihäire tüüpi. „European Journal of Pharnracologys“ toodud uurimuse põhjal toimib kapsaitsiin nagu kaltsiumi blokaator, millega seda seisun­dit ravitakse.

Vähendab infarktijärgseid kahjustusi. Loomkatsetega on leitud, et kapsaitsiin vähendab südamerakkude kahjustusi pärast infarkti. Ajakirjas „Circulation“ kirjutavad teadlased oletusest, et kapsaitsiin kaitseb südant, sti­muleerides seljaaju närve, mis omakorda aktiveerivad  ellujäämisele orienteeritud närve südamelihases.

Eksikombel arvatakse, et tšillid põhjustavad kehas samasugust tuld nagu suus. Uurimused on näidanud muud: nad ei põhjusta ei haavandeid ega hemorroide. Haavandid- üllatuslikult ei tekita tšilli haavandeid, vaid võib hoopis aidata neid vältida. Viimaste aastate tööd on näidanud, et tšilli ja selle aktiivne osis kapsaitsiin ei ole haavandite tekke põhjus vaid mõjub maole hästi, teatavad ajakirjas „Critical Rewievs in Food Science and Nutrition“ India teadlase. Kapsaitsiin ei stimuleeri, vaid pärsib maohappe eritumist. Stimuleerib aluselist keskkonda, lima sekretsiooni ja soodustab mao verevarustust, mis aitab vältida haavandeid ja neid ravida. Maohaavanditeta inimesed sõid 2,6 korda rohkem tšillipipart kui inimesed, kes haiges­tusid haavanditesse, märkisid Malaisia teadla­sed ajakirjas „Digestive Diseases and Sciences“. Korea teadlased on leidnud, et kapsaitsiinil on jõudu tappa bakterit H. pylori, mis on maohaavandite tekke peapõhjustaja.

Kahjulikkus: Kui on gastriit, maohaavad. Nahal haavad (kokkupuutel nahaga). Liigtarbimisel võib esile kutsuda oksendamise, kõhulahtisuse, põletiku kuseteedes. Konsulteeri arstiga enne ravi.

Retseptid

Retsepti kirjeldus

  0
  Sinu ostukorv
  Sinu ostukorv on tühiTagasi veebipoodi
   Vali tarneviis