3,30 €
Tilli seemneid kasutatakse aedviljatoitudes, sealhulgas keedukartulite, kui ka mitmesuguste liharoogade, sealhulgas kala ja koorikloomade maitsestamiseks. Tilliseemned sobivad ka kastmete hulka ning salatitesse. Mugav ja käepärane pakend.
Aedtill (Anethum graveolens)
Aedtill kuulub sarikaliste sugukonda, on üheaastane rohttaim. Õied on kollased. Õitseb juulist septembrini. Taimel on spetsiifiline lõhn, kasutatakse kogu taime. Till kasvab meie oludes hästi, ulatudes 1 kuni 2 meetri pikkuseks. Pelgalt meie mail võib leida kaunilt õitsvat tilli. Siiski on rahvuslik maitseaine till pärit Vahemeremaadest. Tänapäeval kasvatatakse tilli kogu Euroopas, aga ka Põhja-Ameerikas. Till on tuntuim maitsetaim, aga ka ravimina kasutatakse teda laialdaselt. Maitseainena kasutatakse kogu maapealset osa, ravimina peamiselt seemneid. Terav Eestlane Tilli seemned leiad maitsesegudest.
Biokeemiline kooslus: Tilli seemned sisaldavad 2,5-4% eeterlikke õlisid, C-vitamiini, karotiini; flavonoide, fütontsiide, aniishappeid. Lehed ja vars on rikkad C-vitamiini poolest (135 mg%), karotiinist (5 mg%), flavonoididest ja eeterlikest õlidest (1,5%).Ravi eesmärgil korjatakse peamiselt seemneid, aga ka lehti ja varsi, mida kogutakse õitsemise ajal. Lehtedes on eeterlikke õlisid 2-3 korda vähem, kuid nende väärtust tõstab suur C-vitamiini sisaldus ja karotiin ning flavonoidide olemasolu.
Till on üks vanimaid ravimtaimi. Vanasti koguti seemneid rohuks gaaside ja seedehäirete puhuks, imetavatel emadel aga soovitati piimaanni suurendamiseks. Vanad egiptlased pidasid tilli peavalu rohuks. Tänapäeval tuntakse tilli raviomadusi enam ja eeskätt kasutatakse: soolestiku käärimisprotsesside leevendamiseks; kõhu puhituse korral; isu tõstmiseks.
Till parandab mao limaskesta ja seetõttu kasutatakse mao- ja kaksteistsõrmiksoole, peensoole hädade korral. Tilliseemne pulbri söömine aitab lahustada kive ja muudab kahjutuks organismis parasiite. Lehed ja viljad parandavad uriini eritumist.
Viljadest valmistatud tõmmist tarvitatakse ka välispidiselt silmahaiguste korral ja naha mädanevate haavade puhul. Apteekides on müügil tilliseemnetest valmistatud anetin (kuivekstrakt), mida kasutatakse stenokardia puhul, spasmide lõõgastajana. Tilli seemnete asemel võib kasutada ka kogu kuivatatud taime teena. Allergiast põhjustatud naha sügelemise ravil võib puistata kahjustatud nahale peenestatud tilliseemne pulbrit. Soovitav tee, mis valmistatakse 2 supilusikatäiest peenestatud taimest, valatakse üle 400 ml keeva veega, lastakse tõmmata 15-30 min. Juuakse päeva jooksul 3-4 korda soojana 2-3 nädala jooksul. Sama tee sobib ka hüpertoonikutele, kuid tee kogus võiks olla väiksem.
Maohaavandite puhul on soovitav segu tilliseemnetest, kummelist, saialillest, põldosjast, pujust, kibuvitsamarjadest, naistepunast, teelehest, raudrohust. Soovitav võtta 60 g segu 0,5 l keeva vee kohta, lasta tõmmata 30 min. Võetakse 0,5 kl 4 korda päevas 15-20 min enne sööki. Nimetatud teesegud on tugevatoimelised ja seepärast tuleks eelnevalt konsulteerida arstiga.
Lastel, kel verega probleeme, kannatavad isutuse all, tuleks ohtralt süüa tilli. Söögiisu paraneb, kui anname lapsele vähemalt 100-200 g päevas toorest tilli. Tilliseemnetega keedetud kuum piim aitab pikaks veninud köha puhul. Seda tuleks juua enne magamaminekut, siis on kindlustatud ka hea uni.
Retseptid
Retsepti kirjeldus