4,60 €
Vürts sobib uluki, loomaliha,sealiha, kala ja marinaadi jaoks. Maksakäki, metsloomapasteedi ja hapukapsa juurde sobilik. Mugav ja käepärane pakend.
VÜRTSPIPAR ehk PIMENT (Pimenta dioica)
Vürtspipar ehk piment. Milline muu maitseaine seostuks meil suurima hulga erinevate maitsete ja lõhnadega. Kui teeksime pimekatse, peetaks seda muskaatpähkliks, kaneeliks, mustaks pipraks või kadakamarjaks, kõige sagedamini aga aetaks seda segi nelgiga. Pole ka ime. Vürtspipar saab oma rikkaliku õrna aroomi eeterlikust õlist eugenoolist, samast ainest, mida leidub ka nelgis ja mis on valuvaigistava toimega.Eugenool pole siiski ainus, mis annab vürtspiprale universaalse tervendaja maine.
Vürtspipar sisaldab rohkem kui kaht tosinat veelgi suurema raviva toimega komponenti, tehes vürtspiprast mitmekülgse raviaine. Kui Kolumbus „avastas” pimendi viljad, olles maabunud Jamaical 1494. aastal, mõtles ta erutatult, et ongi leidnud pipra – see oleks neil päevil olnud suur vedamine, sest pipar oli kulla hinnas. See oli aga Kolumbusel tõsine altminek (ja sellest tingitult ka pettumus). Pimendi viljad näevad välja nagu piprad — nad on vaid pisut suuremad ja punakaspruunid. Vene soldatid kasutasid ära vürtspipra soojendavat toimet 1812. aasta Napoleoni sõjakäigu ajal, kui nad puistasid vürtspipra pulbrit saabastesse, et see parandaks verevarustust jalgades ja hoiaks jalgu soojana. Seeninfektsioonivastast toimet kasutatakse koduse vahendina nn atleedi jala raviks, puistates vürtspiprapulbrit varvaste vahele. Eeterlikud õlid, millel on antibakteriaalne toime, toovad leevendust lihasvalude ja reumatoidartriidi korral. Tugev antioksüdant
Pimentvürts on tulvil antioksüdante. Jaapani uurijad on avastanud, et need väikesed marjad sisaldavad 25 erinevat aktiivset fenooli, teatud liiki antioksüdante. Neis on ellagiinhapet, eugenooli ja kvertsetiini — kõik need ühendid võitlevad rakkude oksüdatsioonikahjustuste vastu, mis võivad viia vähi, südamehaiguste, Alzheimeri tõve ja teiste krooniliste tõbedeni. Vürtspipral võib olla ka muid tervistavaid toimeid. Kolmes erinevas teadusuuringus on Costa Rica teadlased teinud kindlaks, et vürtspipar alandab laboriloomadel vererõhku.
Teadlaste arvates toimib vürtspipar lõõgastavalt kesk närvisüsteemile ja parandab seega vere varustust arterites. Teadlased on leidnud kinnitust ka sellele, mida Costa Rica taimetargad on teadnud juba ammu. Nimelt aitab vürtspipar leevendada menopausi vaevusi. Teadlased on uurinud vürtspipart ja 16 muud ravimtaime, mida on kasutatud taimeravis kui võimalikke alternatiive hormoonasendusravile, mis võib suurendada südamehaiguste ja mõningat tüüpi vähkkasvajate ohtu. Esialgsete uurimis tulemuste järgi on teadlased arvamusel, et vürtspipar võib olla kasutatav alternatiivravi vahendina menopausi ja osteoporoosi korral. Vürtspipart tundma õppides võibolla pole te märganudki, et olete vürtspipraga juba hästi tuttav.
See on tavaline aine karastusjookide maitsestamisel, närimiskummides, ketšupis, grillkastmetes, pasteetides, terriinides, suitsukalas ja konservlihas. Te olete seda endale ehk isegi peale piserdanud, sest vürtspipar on kasutusel lõhnaõlides ja ka deodorantides. Kui nende toodete siltidel on kirjas sõna spice, võib kindel olla, et tegemist on vürtspipraga. Vürtspipraga maitsestatakse ka benediktiini ja šartröösi ning kui olete maitsnud Jamaica pimento dratrii, joote te tegelikult rummi piment- ehk vürtspipraga. Vürtspipar on tavaline koostisosa karrides, samuti on seda hõõgveinisegudes ja muidugi Jamaica kuivatatud liharibades ehk jerky’s. Siiski on see kõige kuulsam marineerimismaitseainena.
Retseptid
Retsepti kirjeldus