2,60 €
Tüümian on tuntud maitse- ja ravimtaimena ning kasutatakse ka kosmeetikatööstuses. Tüümianist saab teha ka teed, köha puhul mõjub hästi ka tüümianileotise lisamine vanniveele. Säilitatakse kuivatatult. Kokakunstis kasutatakse tüümiani suppides, hautistes, puljongites, kastmetes, munaroogades, aedviljatoitudes, eriti hästi sobib tomatipüreedesse, küpsetatud-grillitud liha ja kala maitsestamiseks. Annab huvitava maitselisandi maitseõlides ja -äädikates.
Tüümian e. aed-liivatee (Thymus vulgaris L.)
Tüümian ehk aed-liivatee-väga aromaatne taim, mis pärineb Lõuna- Euroopast. Aed-liivatee lehti ja noori võrseid tarvitatakse peamiselt kuivatatult, harva ka värskelt suppide, lihatoitude ja vorstide maitsestamiseks. Terav Eestlane Tüümiani leiab maitsesegus Kartul-ahju-prae-keedu. Värske taim sisaldab 0,3- 0,5% eeterlikke õlisid, tümooli. Mõjub hästi hingamisteede katarride ja köha puhul. Aed-liivatee on antiseptilise toimega. Tuntud maitse- ja ravimtaimena ning kasutatakse ka kosmeetikatööstuses. Kasutatakse puhituse, menstruatsioonivalude puhul, puhastab soolestikku ja mõjub diureetikumina. Tüümianist saab teha ka teed, köha puhul mõjub hästi ka tüümianileotise lisamine vanniveele. Säilitatakse kuivatatult.
Kokakunstis kasutatakse tüümiani suppides, hautistes, puljongites, kastmetes, munaroogades, aedviljatoitudes, eriti hästi sobib tomatipüreedesse, küpsetatud-grillitud liha ja kala maitsestamiseks. Annab huvitava maitselisandi maitseõlides ja -äädikates. Tüümiani kasulikkus ja kasutusvaldkonnad, neerude ja maksa haiguste puhul, keelatud allergikutele. Väga harvadel juhtudel võib esineda allergiline nahalööve ja punetus. Sellisel juhul tuleb ravi tüümianiga katkestada. Samuti ei soovitata kasutada tüümiani kilpnäärme haiguste puhul.
Enne tüümianiga ravimist on väga soovitatud nõu pidada oma arstiga, eriti kui tegemist on laste raviga.
Retseptid
Retsepti kirjeldus