Tasuta pakiautomaati alates 30 € ostust.            Lisa ostukorvi tooteid 60 € eest ja saad 20% soodustust!           Tasuta pakiautomaati alates 30 € ostust.            Lisa ostukorvi tooteid 60 € eest ja saad 20% soodustust!          

67- aastane Maimu, linnas elav pensionär -kuidas edasi? Treener C.L annab nõu?

Maimu 67a. on linnas elav pensionär. Tema suureks mureks on see, et tema korter asub kolmandal korrusel. Hea meelega koliks ta liftiga majja, kuna tõusnud kehakaal annab just treppidel tunda. Kuna Maimu on pensionär, on tal üpris palju vaba aega. Samas ta ei tunne, et kodulinnas tal midagi vahvat teha oleks. Maimu armastab jalutada. Häirib teda pidev automüra ning ta kodulinnas on nappus nii kõnniteedest kui pinkidest.

Kodu lähedal on küll parkmets, aga sinna ei taha ta väga jalutama minna. Kuna arvab, et jääb oma jalutamisega seal jooksvatele ja rattaga sõitvatele harrastussportlastele ette. Seega tundubki lihtsam olla lihtsalt kodus ja vaadata televiisorit. Samas jalutada Maimule meeldib ning hea meelega võtaks ta osa ka eakatele mõeldud tervise või spordiringidest.

Perearst soovitas Maimul ikkagi regulaarselt liikuda, kuna pidevalt kodus olemine ning televiisori vaatamine suurendab veelgi kehakaalu ning toob kaasa erinevate tervisehädade esinemise riski. Fikseeritud kehamassiindeks on Maimul 30 ning vererõhunäitajad 150/90 ning seda ravimite abil. 7-8 aastat tagasi diagnoositud 2. astme hüpertensioon näitajatega 170/100. Stabiilne veresuhkru tase on normis, kuid siiski normi ülemise piiri lähedal. Koormustest kõnnirajal viitab madalale koormustaluvusele (märgatav pulsisageduse tõus tavakõnni kiiruse juures). Hoolimata optimistlikust suhtumisest on täheldatavad ka parema jala põlve- ja puusaliigese vaevused, mis küll ei ole seadnud
olulisi igapäevase elu piiranguid.

Treener Christian Lumiste märgib kohe:

Maimu juhtum kirjeldab väga hästi üle maailmset linnastumisest tingitud vähest liikumist  eakatel. Maimu suur mure on üksildus ja vähene liikumine  mis tingitud parema jala põlve- ja puusaliigese vaevustest, arvab treener C.L. Perearst soovitas Maimul õigesti, regulaarselt liikuda, kuna pidevalt kodus olemine ning televiisori vaatamine suurendab veelgi kehakaalu ning toob kaasa erinevate tervisehädade esinemise riski. Fikseeritud kehamassiindeks on Maimul 30 ning vererõhunäitajad 150/90 ning seda ravimite abil. 7-8 aastat tagasi diagnoositud 2. astme hüpertensioon näitajatega 170/100. Stabiilne veresuhkru tase on normis, kuid siiski normi ülemise piiri lähedal. Koormustest kõnnirajal viitab madalale koormustaluvusele (märgatav pulsisageduse tõus tavakõnni kiiruse juures). Hoolimata optimistlikust suhtumisest on täheldatavad ka parema jala põlve- ja puusaliigese vaevused, mis küll ei ole seadnud olulisi igapäevase elu piiranguid.

Treener Christian Lumiste arvab et ennem tuleks tegeleda vanemate inimeste kartustega, mis isiklikust praktikast tuleneb vanematel inimestel kartusena kukkumisest, ka Maimu kartus sportlastele ette jäämisest võib olla põhjendatud. Treener C.L on isiklikult näinud kuidas Tallinna parkmetsas jalgrattur vanema inimese pikali sõitis, ise hooga edasi sõites.

C.L prooviks Maimut sütitada päevaplaaniga erinevateks toimetusteks, mis haaratud kogukeha liikuvusega nii -et Maimu teeb endale meeldivaid tegevusi, samas ka liigutab ja parandab enda üldist füüsilist heaolu. Samuti päevaplaani jääks lihtne televiisori vaatamine. Sealt edasi juba eakate spordiringi Maimu sütitamisel, oleks Maimule meeltööda – kui tunneb ennast hästi, rõõmsalt ja rohtudele raha raiskamata. Terve päeva liikumist täis tegevusplaan võib olla rohi Maimu pikaealisusele, mis elatud tervelt. Maimu ei tohiks algul karta, kui päeval toimetustest ära väsib. Treener C.L kinnitab et suure tõenäosusega mõne kuu mõõdudes enam ei väsi, samas Maimu ei tohiks unustada regulaarset režiimis igapäevast energiat vajavat sega toitu. Kuna eelkirjeldatud toitumise teemal informatsiooni ei anna, siis vajalikuks teadmiseks on vaja saada Maimu 2 nädala teave tema toitumise kohta. Samuti südame ja veresoonkonna tervise kohta annab teadmise suitsetamine, kehamassiindeks, kehaline aktiivsus, toitumine, üld kolesterooli kontsentratsioon, vererõhk, puhke oleku glükoosi kontsentratsioon. 

Treener Christian Lumiste kinnitab: Toitumine rakkude tasemel ja tasakaalustatud toitumine ongi fenomenid, mis panevad meie toidu toimima ravimina. Meie keha koosneb triljonitest imepisikestest osakestest-rakkudest. Rakud vajavad normaalseks tööks tasakaalustatud toitumist. Rakkude normaalne töö on kasvamine, arenemine, vabanemine jääkainetest ja uuenemine palju kordi meie eluajal, nii lapsepõlves, täiskasvanuna kui ka auväärses eas. Organism peab hea tervise ja energia säilitamiseks saama iga päev vajaliku koguse vitamiine, mineraale ja teisi toitaineid. Ideaalses maailmas peaksime saama kõik vajaliku tavatoidust. Tänapäevane kiire elustiil ja valed toitumisharjumused viivad aga tasakaalu paigast.

Tänaseks on teada umbes 50 elutähtsat toiteelementi mida peaksime manustama iga päev. See tähendab, et organismi rakud, fundamentaalsed elusa keha telliskivid, saavad neile hädavajaliku toidu. See on väga oluline, sest vastavalt sellele, kuidas meie keha hakkab lagunema, kokku varisema halvast toidust, haigustest, ravimitest, suitsetamisest, alkoholist, vähesest liikumisest, kuntslikest säilitus- ja lisaainetest toidus ning ebaõigest toitumisest. Vajab ta vahendeid, et end taas üles ehitada. Kui me ei suuda toita rakke, siis meie rakud taandarenevad. Teadlased ütleksid degeneeruvad. Tänapäeval on nii teadlased kui ka uhuu teadlased kindlalt veendunud: TERVIS JA HAIGUSED ON RAKKUDE LOOD. Kui rakud on terved, on ka keha terve. Kui rakud nälgivad ja veel on haiged siis hakkavad rakud enneaegselt hävinema ja nii hävineb ka meie organism. Tervis on tegelikult tagajärg, millel peab olema põhjus. Vähe on abi sellest, kui muuta tagajärge – süüa medikamente. Otsigem üles põhjus ja üritagem sellega midagi ette võtta.

Treener Christian Lumiste kinnitab: Heaks orientiiriks toidusedeli mitmekesisuse kindlustamiseks on piim, juust, jogurt. Liha, kala, munad, pähklid, kaunviljad. Juur ja köögiviljad, puuviljad. Leib ja teraviljatooted, pasta, riis. Toidu valmistamisel kasutada kindlasti taimset külmpress rüpsi õli – sealt saab palju polüküllastamata rasvhappeid, omega 3 ja omega 6, E- vitamiini muud head ja paremat. Maimu ei tohiks ka karta, kui teeb kodus süüa. Näiteks hirm Maimul ? Kartus et kui Maimu teeb kodus süüa, kuid mitte keegi ei söö seda ! Toitu jääb üle, ära ei taha visata. Treener Christian Lumistel on selleks väga hea õpetus ?

Näiteks: kui Maimu teeb süüa arvestades 1-4 inimesele. Peale toidukorda paneb toidu ilusti karpi ja sügavkülma. Samuti võib seda teha suppide, hautistega, praadidega, ahjuroad. Treener C.L kinnitab, et isegi 3-6 kuu pärast võib seda süüa. Võtad sügavkülmast välja, soendad ja naudid naturaalset toitu iga päev. Kindlasti on treener C.L pakutud lahendus 100 korda kasulikum kui kaubanduse valmistoidud kus valdav osa on KEEMIA ja E-ained.

Maimu võiks võimelda iga päev hommik, lõuna ( XBX, yoga, TRX), õhtu omal valikul. See oleks üks efektiivsemaid liigutamise viise. Samuti võiks eesmärgiks võtta jalutamise – eesmärgiks suuta kõndida kiirusel 45min ühtlasel aeroobsel lävel. Kindlasti soovitaks Maimule kergeid jõutreeninguid, kui sobib, võttes kaaslaseks kas mõne eakaaslase, sõbranna või äkki veel midagi valikus. Maimu võiks mõelda ka ujumisele, vähemalt 2 korda nädalas. Kui igasse päeva juba üks nendest tegevustest teha Maimul, suurendab kindlasti enda kehalist koormust ja ka suure tõenäosusega ka tervisenäitajad paraneksid.

Tarvilik regulaarselt jälgida ja fikseerida valitud terviseparameetreid. See annab üldpildi Maimu tervise paranemisest või halvenemisest. Maimu iga, soove arvestades peab arvestama, et universaalset rohtu ei ole olemas imedeks. Selleks tuleb ise ka midagi teha, et asjad muutuks.

    0
    Sinu ostukorv
    Sinu ostukorv on tühiTagasi veebipoodi
      Arvuta saatmine